خرید زندگی
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران خبر داد:

بهره برداری از ۴ پایگاه مدیریت بحران تا آخر مرداد

بهره برداری از ۴ پایگاه مدیریت بحران تا آخر مرداد

به گزارش خرید زندگی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، اظهار داشت: ۷ پایگاه مدیریت بحران در دست راه اندازی است که ۴ پایگاه تا آخر مرداد افتتاح می شود و که با این اقدام، تعداد پایگاه های مدیریت بحران از ۱۰۳ پایگاه به ۱۱۰ پایگاه اقزایش خواهد یافت.


به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا، رضا کرمی محمدی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در مراسم رونمایی و بهره برداری از آخرین دستاوردهای سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران که عصر یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ به مناسبت شانزدهمین سالگرد تأسیس این سازمان برگزار شد، اظهار داشت: از سال ۸۵ تا ۹۹ بودجه سازمان روند رو به رشدی داشته اما اگر به مبنای سال پایه( ۹۹) در نظر بگیریم از سال های ۸۷ تا ۹۱ بالا بوده و پس از سال ۹۲ رویکرد عوض شده و میزان بودجه کمی پایین آمده است.
وی ادامه داد: در دوسال اخیر با نصب ۲۸ حسگر به ۱۴۴ حسگر قبلی تعداد انها به ۱۷۲ حسگر رسید تا دید بهتری نسبت به حوادث داشته باشیم.
کرمی محمدی افزود: به تازگی اصلاح ساختار تشکیلاتی در سازمان صورت گرفت که با این کار وظیفه پایش هم در سازمان انجام می شود و اخطار سریع زلزله و پیش نشان گری زلزله هم در جهت پیشبینی حدود یک هفته ای انجام می شود.
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران افزود: در بحث تجهیزات پیش ساختی، به تعداد دکل های خود ایستا، کوادکوپتر، تابلوی اخطار هواشناسی و دستگاه تولید ماسک و... افزوده شد.
وی اظهار داشت: ۷ پایگاه های مدیریت بحران در دست راه اندازی است که ۴ عدد تا آخر مرداد افتتاح می شود و از ۱۰۳ پایگاه به ۱۱۰ پایگاه خواهیم رسید.
کرمی درباره اطلاعات زیرساختی که در سازمان مدیریت بحران انجام می شود، توضیح داد: مدلسازی ریسک لرزه ای ساختمانها که آمادگی، منبع و بودجه در بحران تاب آوری را بالاتر می برد، سرعت بازگشت که هر چه سرعت بازگشت به وضعیت قبلی بیشتر باشد تاب آوری هم بیشتر می شود از دیگر نکات مهم می باشد.
وی خاطرنشان کرد: یکی از نتایج داده ها این است که اگر تمام گسلهای اطراف تهران و احتمال زلزله در آنها و احتمالات را با آخرین روشها از نظر میزان خطری که در مناطق مختلف داریم بررسی نماییم نشان داده است صدمه پذیری جنوب شهر بیشتر است ولی شاید بیشترین احتمال وقوع زلزله در ارتباط با جنوب شهر نباشد.
وی افزود: تدوین راهبردهای کاهش خطر پذیری لرزه ای ساختمان های شهر تهران وضعیت در مناطق مختلف و میزان صدمه پذیری در همه مناطق تا ۶۰ درصد است که مقاوم سازی ۲۰ درصد صدمه پذیری را کمتر می کند. همینطور ۲۰ درصد ساختمانها در شرایط فعلی فرو می ریزد که با بهسازی لرزه ای به زیر ۸ درصد می رسد.
کرمی محمدی اضافه کرد: منطقه ۵ و ۱۵ بیشترین تلفات را خواهند داشت که اگر بهسازی صورت گیرد تلفات کاهش بسیاری خواهد داشت.
وی افزود: با صرف هزینه معادل ۶ الی ۱۶ درصد خسارت مستقیم و غیر مستقیم، شاهد کاهش ۶۸ الی ۷۶ درصدی خسارات مستقیم و غیرمستقیم بعد از بهسازی لرزه ای تهران خواهیم بود.
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اظهار داشت: با صرف هزینه ۱۰ میلیارد دلاری برای بهسازی لرزه ای ساختمانها میتوان ۴۰ میلیارد دلار از خسارات مستقیم و غیر مستقیم زمان زلزله را کم کرد.
وی اظهار داشت: سامانه ماهواره ای پایش و پیشبینی فرو ریزش زمین در تهران و اعلام اخطار احتمالی رخداد فروریزش در مناطق مستعد و رصد این نقاط از دیگر اقدامات انجام شده است.
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران اظهار داشت: تهیه نقشه پهنه بندی خطر زمین لغزش شهر در تهران از دیگر اقدامات پیشگیری از بحران است. نقاط زیادی وجود دارد که مردم برای تفریح رجوع می کنند و پتانسیل ریزش سنگ دارند مانند دامنه روستا و دامنه غربی دره وردیج.
وی افزود: تدوین سند مدیریت خطر پذیری مناطق شهر تهران در مقابل مخاطرات طبیعی که توسط دانشگاه شهید بهشتی انجام شد و اهم مخاطرات در محلات هر منطقه بررسی گردید.
کرمی محمدی اظهار داشت: تدوین فرایند صدور مجوز بهسازی لرزه ای برای ساختمانهای آجری فلزی و بتونی و روالی که برای آن تعریف و به شهرداری ها ابلاغ گردید. و مشوق های بیشتر می تواند استقبال مردم را بالاتر ببرد.
طبق گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهر، کرمی در انتها اظهار داشت: رصد محتوای انتشار یافته در فضای مطبوعات خبرگزاری ها و فضای مجازی، تهیه بسته جامع آموزشی شهر آماده از اقدامات دیگر سازمان پیشگیری و مدیریت بحران است.
منبع:

1400/04/28
08:45:27
5.0 / 5
168
تگهای خبر: آموزش , بهسازی , تولید , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
خرید زندگی