خرید زندگی
طالبیان مطرح كرد؛

بررسی دو پرونده پیشنهادی ایران در چهل و چهارمین كمیته میراث جهانی

بررسی دو پرونده پیشنهادی ایران در چهل و چهارمین كمیته میراث جهانی

به گزارش خرید زندگی معاون میراث فرهنگی اظهار داشت: ایران دو پرونده راه آهن شمال جنوب و منظر فرهنگی اورامانات را به چهل و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو را برای ثبت در لیست میراث جهانی پیشنهاد داده است.به گزارش خرید زندگی به نقل از مهر، محمد حسن طالبیان اظهار داشت: پرونده راه آهن مربوط به میراث صنعتی کشور و پرونده اورامانات در زمره مناظر فرهنگی برای ثبت در لیست میراث جهانی مطرح شده و طی چند سال قبل تلاش قابل توجهی برای تهیه پرونده و رفع موانع ثبت جهانی آن انجام شده است.
معاون میراث فرهنگی کشور تاکید کرد: به سبب پیچیدگی های فنی و گستردگی محدوده عرصه و حریم این دو پرونده، پروسه بررسی کارشناسی آن در ایکوموس و کمیته میراث جهانی قابل توجه است.
طالبیان اشاره کرد: نظریه اولیه ایکوموس درباب این دو پرونده اعلام شده است و برمبنای نظرات گرفتن شده، اورامانات (هورامان) از بخت بالایی برای ثبت در لیست میراث جهانی برخوردار بوده و درباب پرونده راه آهن البته مسائلی مطرح گردیده است. با این وجود درحال رایزنی هایی نهایی برای این دو پرونده هستیم.
او افزود: در سال ۱۳۹۸ برای ارزیابی پرونده راه آهن، بازدیدهای میدانی توسط دو ارزیاب ایکوموس و در سال ۱۳۹۹ نیز ارزیابی میدانی منظر فرهنگی اورامانات ازطریق یک ارزیاب ایکوموس جهانی انجام شده است.
معاون میراث فرهنگی کشور بیان کرد: بعد از ارزیابی های میدانی گفت وگوهای کارشناسی قابل توجه نیز تا حالا بین ایران و ایکوموس انجام شده است.
طالبیان اظهار داشت: زمان بررسی پرونده های پیشنهادی در چهل و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی از ۲۴ جولای تا ۲۸ جولای (شنبه ۲ مرداد تا چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰) است، برمبنای برنامه دریافتی از دبیرخانه یونسکو، پرونده ثبت راه آهن در روز یکشنبه ۲۵ جولای (۳ مرداد ۱۴۰۰) و پرونده ثبت منظر فرهنگی اورامانات در روز سه شنبه ۲۷ جولای (۵ مرداد ۱۴۰۰) در کمیته میراث جهانی مطرح خواهد شد.
او عنوان کرد: چهل و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو به سبب شرایط و پروتکلهای ناشی از شیوع ویروس کرونا به شکل مجازی برگزار می گردد و فقط اعضای کمیته بین الدول در فوجوی چین حضور دارند.
معاون میراث فرهنگی کشور اظهار نمود: در این جلسه که تا نهم مرداد ماه ۱۴۰۰ ادامه خواهد داشت، در مجموعه ۳۹ اثر پیشنهادی از طرف اعضای کمیته میراث جهانی مورد بررسی قرار خواهد گرفت که از این تعداد، ۲۲ اثر آن مربوط به آثار پیشنهادی سال ۲۰۲۰ است که نشست آن به سبب پاندمی کرونا برگزار نشد.


منبع:

1400/04/26
15:10:21
5.0 / 5
79
تگهای خبر: صنعت , مال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
خرید زندگی