خرید زندگی
گزارش خرید زندگی؛

روزشماری برای حل مشکلی قدیمی

روزشماری برای حل مشکلی قدیمی

خرید زندگی: طولانی بودن زمان صدور پروانه ساخت یکی از اشکالات مالکانی است که به دنبال ساخت خانه هستند اما بگفته شهردار تهران از خرداد ماه صدور پروانه به 2 ماه می رسد.


خبرگزاری مهر، گروه جامعه؛ نخستین قدم برای ساخت هر ساختمان دریافت پروانه ساخت است و این پروانه در حقیقت مجوز قانونی بودن عملیات اجرائی ساخت و ساز به شمار می روند و توسط شهرداری صادر می شود. برای دریافت پروانه ساخت و ساز بصورت قانونی ۵ مرحله تشکیل پرونده، آماده سازی دستور نقشه، طراحی نقشه، پرداخت عوارض و آماده سازی مدارک پیش نویس وجود دارد و بعد از آن پروانه ساخت صادر شود. البته همین صدور پروانه ساخت در تهران برای مالکان و سازندگان تبدیل به مشکلی بزرگ شده و بگفته سازندگان ساختمان ها حتی ممکنست بیش از یک سال صدور پروانه ساخت به طول انجامد. طولانی بودن زمان صدور پروانه از موانع تولید در صنعت ساخت و ساز است و بر همین مبنا زمان صدور پروانه ساختمانی باید به کوتاهترین زمان ممکن کم شود. طولانی بودن زمان صدور پروانه ساخت عامل کند شدن روند نوسازی بافت فرسوده بگفته صارمی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران طولانی بودن زمان صدور پروانه ساخت لطمه های زیادی همچون رکود ساخت و ساز، بیکاری نیروی کار این حوزه، خروج سرمایه از کشور، افزایش تمایل به ساخت و ساز غیرمجاز، شکل گیری فساد و کند شدن روند نوسازی بافت فرسوده را به دنبال دارد.
صارمی ضمن اشاره به چگونگی حل مشکل طولانی بودن زمان صدور پروانه ساخت و ساز اظهار داشت: یکی از اقداماتی که تا حالا برای کاهش زمان و پروسه بروکراسی صدور پروانه انجام شده، سیستمی شدن این پروسه است. البته باید توجه داشت که شهرداری تهران تنها نهاد متولی برای صدور پروانه ساخت و ساز نیست و می توان گفت زمان بر بودن فرآیند گرفتن استعلامات از دستگاهها و نهادهای مختلف، پروسه صدور مجوز و پروانه ساخت را در شهر تهران طولانی می کند. بوروکراسی های اداری عامل طولانی شدن پروسه صدور پروانه های ساخت نقی عربی مدیرکل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه شهرداری تهران با اشاره به اینکه با پروسه فعلی حدود ۳۰۰ روز زمان می برد که مجوز و پروانه ساخت صادر شود، اظهار نمود: باتوجه به مستندات شورای عالی اداری که سال ۷۱ ابلاغ گردید تمام سازمان ها و نهادهای مربوطه برای استعلامات با شهرداری برای صدور پروانه مکلف شدند. وی افزود: استعلامات از اداره ثبت، زمین شهری، ادارات آب، برق و گاز انجام می شود که بیشترین زمان انجام استعلامات به زمین شهری ارتباط دارد که نزدیک به یک ماه تا یک ماه و نیم زمان می برد وزارت اقتصاد و دارایی مکلف است انسجام بین دستگاهها را در امتداد هم افزایی و پاسخگویی بوجود آورد تا اطلاعات را به ما عرضه کنند اما تعدادی از این دستگاهها به علت مسائل امنیتی این اطلاعات را به شهرداری نمی دهند و این روند، استعلامات را طولانی می کند. البته از سویی دیگر محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی معتقد می باشد شهرداری ها عامل طولانی شدن صدور پروانه ساختمانی هستند. وی در همین رابطه اظهار داشت: دلیل طولانی شدن زمان صدور پروانه نوسازی بروکراسی طولانی در ادارات و بخش های زیر مجموعه شهرداری است، پروسه پروانه ساختمان به استعلام از ادارات زیر مجموعه شهرداری ها نظیر آتش نشانی، فضای سبز و سازمان های نظام مهندسی ساختمان، ادارات ثبت اسناد، املاک و … گره خورده که گردش بین سازمان ها و کارتابل های اداری موجب طولانی شدن این پروسه شده است. وی افزود: شهرداری ها محور اصلی در کاهش زمان صدور پروانه ساختمان هستند، دستگاه های مرتبط و دستگاه های نظارتی می توانند با همکاری و پیگیری مستمر خود نقش بارزی در کاهش زمان صدور پروانه داشته باشند.
وعده شهردار تهران برای کاهش پروسه صدور پروانه ساخت صدور هرچه سریع تر پروانه های ساختمانی منجر به توسعه صنعت ساخت و ساز شود و باتوجه به آنکه ساخت مسکن یکی از نیازهای روز کشور است کاهش زمان صدور پروانه های ساخت می تواند کمک شایانی به توسعه ساخت و ساز در شهر تهران داشته باشد. علیرضا زاکانی شهردار تهران نیز از تلاش شهرداری برای تحقق کاهش زمان صدور پروانه ساختمان تا خرداد ماه آگاهی داد و اظهار داشت: در تلاش هستیم میانگین صدور پروانه را که از ۱۰ ماه تا بیش از یک سال طول می کشد به دو ماه برسانیم و ان شاءالله تا آخر خرداد ماه این مهم محقق می شود. وی با اشاره به اینکه ۱۲۰ مرحله و نقطه اثر در صدور پروانه نقش دارند، اشاره کرد: بخش هایی که در داخل شهرداری است را تسهیل می نماییم و تا آنجا که به ایمنی لطمه نزند برای کاهش زمان صدور پروانه در شهرداری درحال هماهنگی هستیم. شهردار تهران ضمن اشاره به اثرگذاری و فعالیت سازمان هایی در خارج از شهرداری در پروسه صدور پروانه اظهار داشت: تعدادی از این فرآیندهای صدور پروانه مربوط به سازمان ها و مجموعه های بیرون شهرداری است که رایزنی با آنها را آغاز نموده ایم تا در کاهش صدور پروانه ساختمانی کمک کنند.
شورای شهر به دنبال تحقق وعده شهرداری تهران مهدی عباسی رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به صدور دو ماه پروانه ساخت اظهار داشت: شهرداری وعده کرده است که در مدت دو ماه پروانه ساخت را صادر کند و ما منتظر این امر هستیم. وی درباره چگونگی تحقق وعده شهرداری تهران بیان کرد: هوشمند سازی، شهروند سپاری حذف فرایندهای زائد، موازی کردن برخی بخش ها و استعلامات برخط منجر به تحقق این امر می شود. رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران اشاره کرد: گزارش این امر از شهرداری گرفتن خواهد شد و منتظر اقدامات شهرداری تهران در این حوزه خواهیم بود. اما همانطور که گفته شد صدور پروانه ساخت منجر به توسعه ساخت و ساز و تحقق امر توسعه مسکن نیازمند صدور هرچه سریع تر پروانه ها است و انجام این کار با همکاری نهادهای مختلف و متولی در صدور پروانه ها ممکن می شود و باید دید چه زمانی وعده شهرداری تهران برای صدور پروانه های سریع تر رخ می دهد.


منبع:

1401/03/06
11:12:52
5.0 / 5
181
تگهای خبر: امنیت , تولید , ساخت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
خرید زندگی