خرید زندگی

عضلات ورزیده و ریه های فرسوده

عضلات ورزیده و ریه های فرسوده

به گزارش خرید زندگی با شروع باردیگر آلودگی هوای پایتخت، دستورالعمل های زیادی برای کاهش تاثیرات مخرب آلودگی بر محیط زیست و سلامتی انسان عرضه می شود. یکی از این سفارش ها کاهش فعالیتهای ورزشی است. شواهد نشان داده است که ورزش در هوای آلوده سبب تشدید اثرات منفی آلودگی هوا روی سلامتی انسان می شود.به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا با وجود تجربه هوای قابل قبول در چند روز گذشته، از اواخر وقت امروز(۱۶ دی ماه) هوای تهران باردیگر در وضعیت نامطلوب قرار می گیرد. در ایام آلوده برای به حداقل رساندن صدمه ها و اثرات منفی این پدیده روی سلامتی، سفارش هایی وجود دارد که یکی از آنها پرهیز از فعالیت ورزشی در فضای باز است.

با وجود این که ورزش تاثیرات مثبتی بر سلامت جسم و روح انسان دارد اما باید توجه داشت که ورزش در هوای آلوده امکان دارد سبب تشدید اثرات منفی آلودگی هوا روی انسان شود چون که هنگام ورش میزان عملکرد ریوی و حجم هوای مبادله ای در کیسه های هوایی افزایش می یابد و باعث ورود مقادیر زیادی از ذرات معلق، غبار و گازهای آلوده را به داخل بدن می شود. بررسی ها نشان داده که هنگام ورزش، تنفس شدید و نفس های عمیق سبب رسوب میزان بالاتری از این ذرات در ریه می شوند. میزان رسوب ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون در شش ها هنگام ورزش بیشتر از پنج برابر حالت عادی است.

ورزشکاران در هوای آلوده بیشتر از مردم عادی صدمه می بینند

هنگام فعالیتهای ورزشی، به علت این که تنفس عموما از راه دهان انجام می شود، مواد آلاینده و ذرات معلق بدون عبور از سد مخاط بینی که امکان جذب و به دام اندازی آلاینده های هوا را دارد، به صورت مستقیم وارد مجاری هوایی پایین تر در ریه ها می شود. به همین علت برخی آلاینده های هوا نظیر ازن و اکسیدهای نیتروژن حین ورزش حتی در غلظت های پایین سبب ایجاد صدمه های ریوی می شوند. برخی آلاینده ها در کوتاه مدت اثرات مخاطره آمیزی روی بیماران دارند.

تنگی نفس، ارمغان آلودگی هوا برای ورزشکاران

آلاینده های مونوکسید کربن و ذرات معلق با ایجاد اسپاسم و تنگی عروق کرونر سبب تشدید بیماری های قلبی عروقی و پرفشاری خون می شوند. بنابراین میزان سکته های قلبی و مغزی در شرایط آلودگی هوا افزایش می یابد. آلاینده های ازن و گوگرد دی اکسید بیشتر برای بیماران ریوی بخصوص مبتلایان به آسم و یا کسانی که زمینه آلرژی ها تنفسی را دارند مشکل آفرین است و سبب ایجاد یا تشدید بیماری زمینه ای در آنها می شود. گوگرد دی اکسید در بعضی ورزشکاران بعنوان علت اصلی تنگی نفس ناشی از ورزش - که به مفهوم ایجاد حملات آسم حین ورزش است - شناخته می شود.

ورزشکاران استقامتی بیشتر تحت تأثیر مضرات آلودگی هوا هستند

بر اساس اطلاعات سایت شرکت کنترل کیفیت هوای تهران به صورت کلی ورزشکاران استقامتی نظیر رشته های دو، دوچرخه سواری و پیاده روی نسبت به اثرات منفی آلاینده ها حساس تر از ورزشکاران قدرتی و سرعتی نظیر وزنه برداری و دوی سرعت هستند. شواهد بسیار نشان داده است که ورزشکاران حرفه ای بخصوص آن هایی که در آب و هوای سرد ورزش می کنند، بیشتر از سایرین در معرض مبتلا شدن به بیماری های مجاری تنفسی هستند ازاین رو حساسیت این افراد به اثرات آلاینده های هوا بیشتر است.
1400/10/16
12:05:21
5.0 / 5
319
تگهای خبر: سایت , سلامت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
خرید زندگی