خرید زندگی

گره های افتتاح پایانه شرق باز می شود؟

گره های افتتاح پایانه شرق باز می شود؟

در دهه 70 پروژه پایانه شرق آغاز شد، قرار بود پایانه ای باشد بزرگ با امکانات لوکس برای مسافرانی که از شمال و شرق کشور وارد تهران شده یا خارج می شوند، به همین علت کار ساختش را در اراضی مجاور جاده دماوند در مساحتی حدود 30 هکتار شروع کردند، پایانه شرقی که روزگاری نه چندان دور جزو پروژه های پر طمطراق شهرداری تهران بود، این روزها حال خوبی ندارد و خاک می خورد تا بلکه مدیریت شهری تدبیر کند و آنرا افتتاح کند.


به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا، مطالعات و کار اجرائی این پایانه آغاز شد و آنگونه که مدیران اسبق شهرداری مدعی هستند با پیشرفت بیش از ۹۰ درصد تحویل مدیریت سابق شهرداری داده شد تا با تکمیل، از آن استفاده کنند؛ اما چهار سال گذشت و خبری از افتتاح و بهره برداری نبود حتی این عدم افتتاح صدای محسن هاشمی رییس سابق شورای شهر تهران را نیز در آورد و با کنایه به این که پایانه تبدیل به لانه کبوتر شده اظهار داشته بود: بطور معمول بخش هایی از پروژه های عمرانی را افتتاح می کنند و پس از افتتاح نسبت به تکمیل مابقی ابعاد آن اقدام می کنند، من از این مجموعه بازدید کردم و به نظرم ساختمان اصلی ترمینال شرایط مناسبی برای افتتاح دارد.
وی همین طور اظهار کرده بود که می توان سالن اصلی ترمینال را افتتاح نمود و مابقی فضاها نیز به نوبت به بهره برداری برسد و در ادامه گفته بود که با وجود اعلام مدیران شهری قبلی مبنی برپیشرفت۹۹ درصدی این پروژه برخی ها می گویند این پروژه ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که البته از نظر من می توان در همین حد نیز از ترمینال شرق بهره برداری نمود و در نهایت باید حناچی و معاون حمل و نقل در این خصوص تصمیم گیری کنند.
در حالی هاشمی توپ را به زمین شهردار و معاونیش می اندازد که آنها نیز در یک جلسه ای در شورا برای افتتاح این پروژه نتوانستند به جمع بندی نهایی برسند و حتی پیشنهاد تغییر کاربری یا کاربری مختلط را پیشنهاد دادند، بگونه ای که صبوری معاون فنی و عمرانی شهرداری وقت پیشنهاد می دهد: پارک سرخه حصار با ۶۶۰ هکتار مساحت، به مدت ۳۰ سال در اختیار شهرداری تهران گذاشته شده است و می توان با یک ساماندهی درست و با بهره گیری از ظرفیت محل ترمینال شرق جدید، این مجموعه را به یک مجتمع فرهنگی و فراغتی بزرگ در شرق تهران تبدیل نماییم و بعنوان یک مرکز توریستی فعال باشد.
به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا در این نشست مصطفی کاظمی مدیر کل دفتر شهردار تهران نیز پیشنهاد بازطراحی کاربری این پایانه را داده و افزوده بود: باتوجه به بررسی های انجام شده با احتساب قیمت زمین هایی که باید خریداری شود پایانه شرق نیازمند هزار میلیارد تومان است و آیا واقعا صلاح است که در این شرایط مالی این کار صورت گیرد؟ و در نهایت مقرر شده بود که حداکثر ظرف مدت یک ماه کارشناسان کمیسیون های شورا و معاونین مربوطه در شهرداری یک بازبینی در مورد پیشنهاد پایانه شرق با محوریت سرمایه گذاری و تلفیق برنامه های حمل و نقل و فرهنگی عرضه کنند.
به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا، هرچند یک ماهی که در نظر گرفتند هیچ گاه سر نرسید و با اتمام مدیریت شهری و تحویل آن به مدیران جدید مسئله پایانه شرق همچنان در محاق ماند؛ اما هفته گذشته باز هم بحث پایانه شرق و تعیین تکلیف آن عنوان شد به طوریکه ناصر امانی در صحن علنی شورای شهر در باب خاک خوردن پایانه شرق تذکر می دهد و می گوید: پایانه شرق با وجود هزینه های میلیاردی هنوز به بهره برداری نرسیده و رها شده است و این مجموعه درحال خاک خوردن است که باید شهردار و شورا برای آن اقدامی عاجل داشته باشد، پیشرفت فیزیکی این پروژه در حد ۹۵ درصد بود اما الان تخریب شده و این چهارسال رها شده و نباید اجازه دهیم که بیشتر از این تخریب شود چونکه به سبب رهاشدگی "عقب رفت" داشته است.
امانی با اعلان اینکه پایانه شرق جزو پروژه هایی است که خیلی راحت می شود با صرف هزینه ای افتتاح نمود ادامه می دهد: مدیران پیشین می خواستند این پایانه را شهربازی کنند که به نتیجه نرسید؛ اما این ظلم در حق مردم است که هزینه های میلیاردی رها شده است و الان بخاطر چندمیلیارد تومان معطل مانده است.

پایانه شرق هنوز هم معطل تصمیم مدیریت شهری است. هرچند که رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران از برگزاری جلسه ای در هفته آتی برای تعیین تکلیف گره های افتتاح پایانه خبر می دهد.

جعفر تشکری هاشمی در گفت و گو با ایسنا، در مورد سرانجام پایانه شرق می گوید: پایانه شرق حدودا تکمیل است و به غیر از نصب پله برقی و آسانسور هیچ کار دیگری ندارد با این وجود می بینیم که افتتاح نشده و این عدم بهره برداری در حالی است که پایانه فعلی فضا و امکانات کم و سرپناه محدودی دارد و باید کوچ کند.

وی با اعلان اینکه در پایانه ها باید به بحث رفاه و احترام به مسافر و ارائه امکانات مناسب توجه گردد که متاسفانه این اتفاق در پایانه فعلی رخ نمی دهد، می افزاید: پایانه باید متناسب با شأن مردم، رانندگان و شرکتها باشد و آنها حق دارند که از محیطی مناسب استفاده کنند.

رییس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران در پاسخ به سوالی در خصوص این که برخی کارشناسان معتقدند که این پایانه باتوجه به علاقه مردم برای سفر با خودروی شخصی به شمال کشور کارآیی خودرا از دست داده است، می گوید: این یک واقعیت است که به سبب افزایش مالکیت خودروی شخصی و جذابیت سفر با خودروی شخصی؛ سفر با اتوبوس بین شهرها نسبت به گذشته کم شده است؛ اما با اینحال هنوز بخش زیادی از مردم برای تردد بین شهری از اتوبوس استفاده می نمایند.
تشکری هاشمی با اشاره به مضرات قرارگیری این پایانه ها در داخل شهر بر لزوم ساماندهی آنها تاکید می کند و ادامه می دهد: شهر تهران هم اکنون چهار پایانه در داخل خود دارد و اتوبوس ها برای سوختگیری، نظافت و... مجبور هستند از پایانه ها استفاده کنند که عملا نقاط خوب شهری را درگیر آلودگی صوتی و هوا کرده ایم و باتوجه به این مساله نگاه ما به پایانه ها به این نحوه باید باشد که پایانه هایی را در حریم شهر و در خارج از محدوده های مسکونی پیش بینی نماییم تا مخل جریان ترافیک نباشند و محل هایی کوچک مقیاس نیز در داخل شهر ایجاد نماییم که فقط کار سوار و پیاده کردن مسافر را انجام دهند.
وی در تشریح این ایده اظهار داشت: ما با داشتن ۲ پایانه در ۲ طرف تهران می توانیم مانع از ورود اتوبوس به شهر برای سوخت گیری، تعمیرات، خواب و استراحت و... شویم و این اتوبوس ها تنها برای سوار و پیاده کردن مسافر می توانند وارد شهر شوند، پس طرح کلی مدنظر ما این است که با داشتن ۲ پایانه در شرق که پایانه موجود است، پایانه ای در غرب یا جنوب غرب راه اندازی نماییم که اتوبوس ها برای استراحت وارد این ۲ پایانه شوند؛ اما هنگامی که می خواهند مسافران خودرا سوار کنند، نقاط مختلفی در داخل شهر پیش بینی می نماییم که اتوبوس و مسافر در این مدل در این پایانه های غیر متمرکز و کوچک مقیاس مستقر شده و اتوبوس هم فقط در این نقاط توقف کرده و مسافر را سوار می کند، پس نیازی به این که نقاط خوب شهری برای پارک اتوبوس ها اختصاص دهیم، نخواهیم داشت.
این عضو شورای شهر تهران در مورد دسترسی به این پایانه ها نیز می گوید: یکی از موضوعات مهم در این مدل، دسترسی سریع و آسان مردم به پایانه ها است که به همین دلیل می بایست سیستم اتوبوسرانی و مترو را برای مسافران این پایانه ها فراهم نماییم، خوشبختانه در شرق تهران اتوبوس های بی آر تی امکان این سرویس دهی را دارند چونکه در جنب پایانه، مبداء اتوبوس های بی ار تی است و مترو در فاصله دو و نیم کیلومتری از پایانه است و جزو برنامه های آتی شهرداری است که از ایستگاه جشنواره تا پایانه شرق، مترو را گسترش دهد و در آینده دسترسی مترو هم خواهیم داشت اما فعلا اتوبوس ها می توانند این پوشش را ایجاد کنند.
تشکری هاشمی در مورد پایانه غرب نیز ادامه می دهد: طبعا برای غرب تهران نیز بایستی در محدوده خطوط سه یا چهار مترو، مکان های برای راه اندازی پایانه غرب پیش بینی کرد؛ اما آنچه که مشخص است این است که پایانه شرق می تواند به پوشش مسافرانی که از شرق و شمال کشور وارد تهران می شوند و پایانه غرب نیز پذیرای مسافران غرب و جنوب کشور باشد؛ این نکته قابل ذکر است که با انتقال پایانه به حریم شهر ترافیک در میدان آزادی، بعثت و بیهقی مدیریت می شود.
وی در مورد تغییر کاربری این مجموعه با اعلان اینکه کاربری اصلی این مکان، پایانه است اما می تواند در کنار آن کاربری های دیگری تعریف کرد می افزاید: ما این مساله را با دقت و تأمل بررسی می نماییم و جلسه ای را با مسئولان مربوطه در شهرداری در هفته آتی برگزاری خواهیم کرد تا از دیدگاه های دوستانمان باخبر شویم و می توانیم تغییراتی در الگو ایجاد نماییم.1400/08/28
13:57:50
5.0 / 5
399
تگهای خبر: جاده , ساخت , سرویس , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
خرید زندگی